A
MAGYAR FÉLVÉR FAJTA
TENYÉSZTÉSI PROGRAMJA
1. A fajta leírása
2. Tenyészcél
3. Tenyésztési módszerek
4. Törzskönyvezés
i. Hazai tenyésztésű egyedek esetén
ii. Import egyedek esetén
i. A bekerülés feltételei
i. A bekerülés feltételei
i. A kancafedeztetés, termékenyítés nyilvántartása
ii. A fedeztetés, termékenyítés bejelentése
iii. A fedeztetés, termékenyítés utólagos bejelentésének szabályai
iv. A csikók jelölésének, azonosításának módja
v. Az elnevezés szabályai
vi. Azonosító képzés szabályai
vii. UELN képzés szabályai
viii. Származás-ellenőrzés módja és dokumentálásának rendje
ix. A származási igazolás kiállításának szabályai
i. Az adatok gyűjtése
ii. Teljesítményvizsgálat rendje
iii. Az adatok feldolgozása, értékelése
iv. Tenyészérték-becslés
i. Mének
ii. Kancák
5. A fajta szelekciójának rendje
6. Tenyészmének használata
7. Egyesületi nyilvántartások és igazolások rendje
8. Az országos állattenyésztési adatbankba történő adatküldés módja és rendje
9. A fajta népszerűsítése
10. A tenyésztők tenyésztői munkájának elismerése
11. A fajta tenyésztési programjának megvalósításában résztvevő szervezetek kapcsolatrendszere (ezek feladatai)
12. Záró rendelkezések
13. Mellékletek
1. A fajta leírása
Magyar Félvér Lótenyésztő Országos Egyesület, 4225 Debrecen, Homokhát u. 24.
A magyar félvér fajta eredő törzskönyveit a II. Világháború után Magyarország területén szerveződött állami gazdaságok törzstenyészeteinek és tenyészeteinek tenyésztési naplói, termelőszövetkezetek törzstenyészeteinek és tenyészeteinek tenyésztési naplói, valamint a magánkézben lévő törzskönyvezett kancaállomány törzskönyvi nyilvántartásai jelentik. Ezek a dokumentumok fizikailag az MLOSZ archív anyagai között találhatók.
A magyar félvér elnevezés elődje az angol félvér volt, amely a XIX. századtól kezdődően angol telivér hatásra létrejött lovak elnevezését jelentette. Az 1800-as években így nevezték a kisbéri és a mezőhegyesi ménesben tenyésztett, valamint az ezek hatására kialakult állományt, illetve a közvetlen angol telivér leszármazású lovakat. Az angol félvér elnevezés 1941-ben változott magyar félvérre, amikor Magyarország hadat üzent Angliának. Később minden olyan lónak a gyűjtő fajtaelnevezése lett, amelyik nem volt valamely már kialakult fajtába sorolható. (v.ö.: Schandl: Lótenyésztés). A fajta mint állattenyésztés- szakmai kategória az 1953-ban elfogadott: A ló törzskönyvezése c. magyar szabvány alapján került jogilag is kodifikációra. A lótenyésztés intézményrendszerének 1961-es átszervezését követően 1963-ban a szabványt megváltoztatták, és az addig önállóan kezel kisbéri-félvért, mezőhegyesi félvért és gidránt is a magyar félvérbe sorolták be. 1969-től a termelőszövetkezeti törzstenyészetek megjelenésével a törzstenyészeti alapítóleveleket „kisbéri típusú magyar félvér, mezőhegyesi típusú magyar félvér és sport típusú magyar félvér” fajtamegjelöléssel adták ki. 1989 után a megalakult, fajtánként szerveződő lótenyésztő egyesületek – miután a rendszerváltás utáni új jogrendben a korábbi szabványok de jure érvényüket vesztették -- kezdeményezték a korábban magyar félvér fajtatként nyilvántartott lóállományuknak a kisbéri-félvér, gidrán, illetve furioso-north star fajtaként való felvételét az ekkor felállításra került nemzeti fajtajegyzékbe. A sport típusú magyar félvér állomány egyesítve az 1984-ben fajtaelismerésben részesült mezőhegyesi sportló állománnyal az 1990-ben megalakult Magyar Sportlótenyésztők Országos Egyesületének gondozásában magyar sportló néven lett a fajtajegyzékbe felvéve. Fentiek alapján a nemzeti fajtajegyzék már az új fajtaelnevezéseket használta, de a köznyelvben azokat a lovakat, amelyek nem hidegvérűek vagy sodrottak, és nem sorolhatók valamilyen elismert fajtában magyar félvérként emlegették és hívják ma is annak ellenére, hogy ilyen néven ma elismert fajta nincs. Mindazonáltal a magyar félvér nem tekinthető új fajtának, hiszen az 1952-ben kiadott MNOSZ 6803-52 számú A LÓ TÖRZSKÖNYVEZÉSE című szabvány egyértelműen hivatkozik a magyar félvér fajtára. A Magyar Félvér Lótenyésztő Országos Egyesület létrehozásával ennek a fajtának a regenerálása válik lehetővé.
A későbbiekben a többi fajtákhoz tartozás feltételei szigorodtak, amit a tenyésztők egy jelentős része nem tudott vállalni, vagy saját tenyésztői elképzeléseivel nem volt összhangban. Ennek okán újból felmerült az igény a magyar félvér fajta használatára. Amint az a fajta nevéből és történetéből is adódik, alapvetően a hazai, magyar tenyésztésű lófajták tetszés szerinti használatával alakuló, mindig az adott tenyészcélnak megfelelően választott fajták illetve egyedek ivadékaiból áll. Ebbe a fajtába sorolhatók azon haszonállat-előállító keresztezésekből született csikók is, melyeket más fajtába nem lehet besorolni. (pl ügető x lipicai, ügető x angol telivér, magyar sportló x lipicai, nóniusz x angol telivér, stb). Ezek a keresztezési módszerek az elmúlt évtizedekben mind használtattak hazánkban, több-kevesebb sikerrel koronázva a tenyésztői munkát. Természetesen elfogadottak a magyar félvér fajtában a más melegvérű fajtához tartozó, magyar tenyésztésű fajtatiszta egyedek is.
A magyar félvér fajtába sorolható mindazon melegvérű ló, amelyik Magyarország területén belül született, és apja valamely Magyarországon elismert melegvérű lófajta tenyésztési engedéllyel rendelkező ménje. A fajta fenotípusa és genotípusa jelenleg nagyfokú változatosságot mutat, hiszen bármely melegvérű fajta egyedei elismertek a fajtában, azok alkalmazása a tenyésztő tenyészcéljának függvényében változnak. Ezzel együtt a Tenyésztési Program célja a fajta fenotípusos egységesítése, ami nem zárja ki a különböző használati módok mentén kialakuló típusokat.
A magyar félvér fajta egyesületi formába való szerveződése jelenleg zajlik. A fajtának várhatóan nagy jelentősége lesz a jövőben azon tenyésztői körben, akik tenyésztési célja se nem a nemzetközi szintű sportló tenyésztése, sem egy szigorú törzskönyvezési szabályok mentén tenyésztett hagyományos fajta fenntartása, hanem olyan melegvérű lófajta tenyésztése, mely a többinél nagyobb döntési szabadságot ad a tenyésztőnek saját tenyészcéljainak elérése érdekében. Ez lehet akár a nagyon jó használati tulajdonságokkal rendelkező szabadidőló, akár egy speciális színváltozat tenyésztése is, de minden esetben alapkövetelmény, hogy a fajta egyedei rendkívül jó természetű, kiváló munkakészségű, nagyon könnyen kezelhetők, jóindulatúak, emberbarát viselkedésűek legyenek. Rossz természetű, nehezen kezelhető egyedek a fajtában nem fordulhatnak elő.
A magyarországi lófajták közül a magyar félvér rendelkezhet a legtöbb egyeddel. A törzskönyvbe sorolás, illetve az állomány osztályba sorolása a következő időszak feladata, az egyesület megalakulásakor a nyilvántartásba vett kancák száma ötven alatt van. Az Egyesület nyilvántartásában várhatóan a közeljövőben több száz méneskönyvi kanca és százon felüli fedezőmén szerepel majd. A fajtában, a kancák származásában elismert bármely, Magyarországon vagy más EU tagállamban tenyésztési engedéllyel rendelkező melegvérű mén, fedezőménként kizárólag egyedi elbírálás alapján. Az állomány elhelyezkedése az ország egész területére kiterjed.
Az állomány elsődleges rendezési elve a tenyészcélból adódik, vagyis a különböző használati típusok szerint történik. Ezek az alábbiak: hátas típus, fogatos típus, kettős hasznosítású típus, és speciális színváltozatok. A használati típuson belül az egyedek genetikai hátterük szerint rendezhetők, elsősorban az apai származást alapul véve. (pl. lipicai apaságú állomány a fogatos típuson belül).
Tekintettel arra, hogy az elismerésre váró magyar félvér fajta a ló származását és sportteljesítményét illetően kisebb követelményeket támaszt, mint az egyéb fajták, ezért az állomány fő rendezési elve sem ezekre a tulajdonságokra épül.
A fajta nagy genetikai variabilitásából adódóan fenotípusában is nagy változatosságot mutat, de cél a fajta egységesítése. Az alkalmazott fajták függvényében előfordul minden melegvérű lófajtára jellemző testalakulás. Ilyen módon a fej a csukafejtől az egyenes profilú fejalakuláson keresztül a félkos profilig változhat. A túlságosan durva, burkolt fej nem jellemző a fajtára, és nem kívánatos. Marmagassága a mai elvárásoknak megfelelően bottal mérve 165-170 cm, de ettől lehetnek egyedi eltérések. Nyakillesztése az alacsonytól a magasig változhat, de kívánatos a használati típusnak megfelelő nyakillesztés, a szélsőségek nem kívánatosak. Kívánatos és jellemző a hosszú ívelt nyak és a puha tarkó. Marja lehet kifejezett és elmosódott is, háta jellemzően közepesen hosszú. Az izmolt far, a korrekt lábszerkezet, kifejezett, száraz ízületek minden esetben kívánatosak. Mozgása lehet akciós és térölelő, de mindig dinamikus, energikus, lendületes és szabályos. Bármely szín elfogadott a fajtában, a deres nem kívánatos.
Küllemi tulajdonságok megítélése:
|
KÍVÁNATOS |
MEGFELELŐ |
NEM MEGFELELŐ |
FEJ |
a testtömeggel arányos nagyságú, kifejezett nemi jelleget sugárzó fej, élénk tekintetű ép szemek, ép fogazat. |
kissé burkolt fej, egyik szem hiánya, enyhe fokú pontyfogazat |
Durva, otromba fej, elmosódott nemi jelleg, teljes vakság, rendellenes fogazat. |
NYAK |
Hosszú, középmagasan illesztett, fogatos típusnál lehet magasan illesztett szépen ívelt nyak, puha tarkó. |
Közepesen hosszú, enyhén alacsonyan illesztett, egyenes nyak, kissé magas fejtűzés. |
A honlap ára
Honlapkészítés ingyen: Ez a weblapszerkesztő alkalmas ingyen weboldal, ingyen honlap készítés...
Weblap látogatottság számláló:
Mai: 19 Tegnapi: 4 Heti: 44 Havi: 23 Össz.: 110 223 Látogatottság növelés Magyar Félvér Tenyésztők Országos Egyesülete - © 2008 - 2025 - mfv.hupont.hu A HuPont.hu ingyen adja a tárhelyet, és minden szolgáltatása a jövőben is ingyen ... |